Herning Kommune · Sørvad
Hører min adresse til Sørvad-Ørnhøj Skole?
Resultatet er vejledende – kommunen giver den endelige afklaring.
Sørvad-Ørnhøj Skole er en folkeskole i den nordvestlige del af Herning Kommune fordelt på afdelinger i Sørvad og Ørnhøj.
Elever
347
2025/2026
-17 i forhold til kommunegns.
Karaktergennemsnit
7,6
2025/2026
+0,4 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,1
Trivsel (1–5)
3,5
2025/2026 · 902 svar
-0,3 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 3,6
Fravær
5,7%
2024/2025
+0,4 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,4%
Klassetrin
2 distrikter
Opdelt i flere distrikter
Grøn betyder bedre end gennemsnittet for kommunens folkeskoler, rød dårligere. For fravær er et lavere tal bedre.
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk. Skoleåret står ved hvert tal. Tallene er målinger, ikke forklaringer. Sådan læser du nøgletallene
Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Prøve | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Obligatoriske 9.-klasseprøver | 7,6 | 7,2 | 7,1 | 2025/2026 |
| Dansk bundne prøver | 7,1 | 7,0 | 6,9 | 2025/2026 |
| Matematik bundne prøver | 7,0 | 6,6 | 6,2 | 2025/2026 |
Skala 1–5, hvor et højere tal er bedre. Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Indikator | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Social trivsel | 4,0 | 4,1 | 4,0 | 2025/2026 |
| Faglig trivsel | 3,5 | 3,7 | 3,6 | 2025/2026 |
| Ro og orden | 3,6 | 3,9 | 3,7 | 2025/2026 |
| Støtte og inspiration | 3,0 | 3,3 | 3,2 | 2025/2026 |
2016/2017 til 2025/2026
347
2016/2017 til 2025/2026
7,6
2019/2020 til 2024/2025
5,7%
2016/2017 til 2025/2026
3,5
Skolens adresse
Skolegade 6, 7550 Sørvad
Skoletype
Folkeskole
Distriktsskole — adressen afgør tilhørsforholdet.
Adresser i distrikterne
Beboere i skoledistriktet
3.349 personer bor i skoledistriktet. Heraf er 434 i skolealderen 6-15 år (13,0 %).
Tallene er Danmarks Statistiks officielle opgørelse pr. 1. januar 2026 for Vinding Sogn, Ørnhøj Sogn og Vind Sogn, som skoledistriktet dækker fuldt ud. Der er ikke foretaget nogen beregning.
Står du mellem flere skoler? Sæt Sørvad-Ørnhøj Skole op mod op til to andre skoler og se elevtal, trivsel, fravær og karakterer side om side.
| Skole | Elever | Karakter | Trivsel | Link | Sammenlign |
|---|---|---|---|---|---|
| Arnborg-Kølkær Skole og Dagtilbud | 140 | 7,32010/2011 | 3,9 | Se skole | |
| Aulum-Hodsager Skole | 460 | 8,6 | 3,6 | Se skole | |
| Brændgårdskolen | 533 | 6,9 | 3,8 | Se skole | |
| Engbjergskolen | 239 | Ikke oplyst | 3,8 | Se skole | |
| Gullestrup Børnecenter | 118 | Ikke oplyst | 3,7 | Se skole | |
| Haderup skole og Børnehus | 118 | 6,6 | 3,4 | Se skole | |
| Herningsholmskolen | 556 | 7,3 | 3,8 | Se skole | |
| Højgårdskolen | 272 | Ikke oplyst | 3,9 | Se skole | |
| Kibæk Skole | 306 | 7,1 | 3,6 | Se skole | |
| Kildebakkeskolen | 148 | Ikke oplyst | 4,5 | Se skole |
Karakterer med årstal er fra et ældre skoleår, fordi skolen ikke længere har afgangsklasser. De kan ikke sammenlignes direkte med de øvrige.
Orange område: Vejledende skoledistrikt for Sørvad-Ørnhøj Skole. Området samler distrikterne for alle klassetrin; adresseopslaget viser, hvilket klassetrin en adresse hører til.
Skoledistriktsgrænse: GeoFA/GeoDanmark og kommunen.
Kontakt
Datakilder