Herning Kommune
Hører min adresse til Brændgårdskolen?
Resultatet er vejledende – kommunen giver den endelige afklaring.
Elever
533
2025/2026
+169 i forhold til kommunegns.
Karaktergennemsnit
6,9
2025/2026
-0,3 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,1
Trivsel (1–5)
3,8
2025/2026 · 1.834 svar
på niveau i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 3,6
Fravær
5,1%
2024/2025
-0,2 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,4%
Klassetrin
2 distrikter
Opdelt i flere distrikter
Grøn betyder bedre end gennemsnittet for kommunens folkeskoler, rød dårligere. For fravær er et lavere tal bedre.
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk. Skoleåret står ved hvert tal. Tallene er målinger, ikke forklaringer. Sådan læser du nøgletallene
Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Prøve | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Obligatoriske 9.-klasseprøver | 6,9 | 7,2 | 7,1 | 2025/2026 |
| Dansk bundne prøver | 6,8 | 7,0 | 6,9 | 2025/2026 |
| Matematik bundne prøver | 6,7 | 6,6 | 6,2 | 2025/2026 |
Skala 1–5, hvor et højere tal er bedre. Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Indikator | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Social trivsel | 4,1 | 4,1 | 4,0 | 2025/2026 |
| Faglig trivsel | 3,8 | 3,7 | 3,6 | 2025/2026 |
| Ro og orden | 4,0 | 3,9 | 3,7 | 2025/2026 |
| Støtte og inspiration | 3,3 | 3,3 | 3,2 | 2025/2026 |
2016/2017 til 2025/2026
533
2017/2018 til 2025/2026
6,9
2019/2020 til 2024/2025
5,1%
2016/2017 til 2025/2026
3,8
Skolens adresse
Brorsonsvej 4, 7400 Herning
Skoletype
Folkeskole
Distriktsskole — adressen afgør tilhørsforholdet.
Adresser i distrikterne
Står du mellem flere skoler? Sæt Brændgårdskolen op mod op til to andre skoler og se elevtal, trivsel, fravær og karakterer side om side.
| Skole | Elever | Karakter | Trivsel | Link | Sammenlign |
|---|---|---|---|---|---|
| Arnborg-Kølkær Skole og Dagtilbud | 140 | 7,32010/2011 | 3,9 | Se skole | |
| Aulum-Hodsager Skole | 460 | 8,6 | 3,6 | Se skole | |
| Engbjergskolen | 239 | Ikke oplyst | 3,8 | Se skole | |
| Gullestrup Børnecenter | 118 | Ikke oplyst | 3,7 | Se skole | |
| Haderup skole og Børnehus | 118 | 6,6 | 3,4 | Se skole | |
| Herningsholmskolen | 556 | 7,3 | 3,8 | Se skole | |
| Højgårdskolen | 272 | Ikke oplyst | 3,9 | Se skole | |
| Kibæk Skole | 306 | 7,1 | 3,6 | Se skole | |
| Kildebakkeskolen | 148 | Ikke oplyst | 4,5 | Se skole | |
| Lind Skole | 743 | 7,1 | 3,7 | Se skole |
Karakterer med årstal er fra et ældre skoleår, fordi skolen ikke længere har afgangsklasser. De kan ikke sammenlignes direkte med de øvrige.
Orange område: Vejledende skoledistrikt for Brændgårdskolen. Området samler distrikterne for alle klassetrin; adresseopslaget viser, hvilket klassetrin en adresse hører til.
Skoledistriktsgrænse: GeoFA/GeoDanmark og kommunen.
Kontakt
Datakilder