Favrskov Kommune · Hadsten
Hører min adresse til Østervangskolen?
Resultatet er vejledende – kommunen giver den endelige afklaring.
Elever
497
2025/2026
+64 i forhold til kommunegns.
Karaktergennemsnit
8,2
2025/2026
+0,7 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,1
Trivsel (1–5)
3,6
2025/2026 · 1.231 svar
på niveau i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 3,6
Fravær
8,2%
2024/2025
+0,4 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,4%
Klassetrin
Til og med 9. klasse
Grøn betyder bedre end gennemsnittet for kommunens folkeskoler, rød dårligere. For fravær er et lavere tal bedre.
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk. Skoleåret står ved hvert tal. Tallene er målinger, ikke forklaringer. Sådan læser du nøgletallene
Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Prøve | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Obligatoriske 9.-klasseprøver | 8,2 | 7,5 | 7,1 | 2025/2026 |
| Dansk bundne prøver | 7,6 | 7,2 | 6,9 | 2025/2026 |
| Matematik bundne prøver | 7,7 | 7,0 | 6,2 | 2025/2026 |
Skala 1–5, hvor et højere tal er bedre. Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Indikator | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Social trivsel | 4,0 | 4,0 | 4,0 | 2025/2026 |
| Faglig trivsel | 3,7 | 3,6 | 3,6 | 2025/2026 |
| Ro og orden | 3,7 | 3,8 | 3,7 | 2025/2026 |
| Støtte og inspiration | 3,1 | 3,1 | 3,2 | 2025/2026 |
2016/2017 til 2025/2026
497
2016/2017 til 2025/2026
8,2
2019/2020 til 2024/2025
8,2%
2016/2017 til 2025/2026
3,6
Skolens adresse
Hammelvej 9, 8370 Hadsten
Skoletype
Folkeskole
Distriktsskole — adressen afgør tilhørsforholdet.
Adresser i distriktet
2.358
Beboere i skoledistriktet
3.534 personer bor i skoledistriktet. Heraf er 633 under 15 år (17,9 %).
Beregnet ud fra Eurostats kvadratnet fra folketællingen 2021. Skoledistriktet dækkes af 36 celler à 1 km², som i gennemsnit ligger 85 % inden for distriktet. Kvadratnettet har kun tre aldersgrupper, men passer bedre til distriktets form end sognegrænserne.
Står du mellem flere skoler? Sæt Østervangskolen op mod op til to andre skoler og se elevtal, trivsel, fravær og karakterer side om side.
| Skole | Elever | Karakter | Trivsel | Link | Sammenlign |
|---|---|---|---|---|---|
| Bavnehøjskolen | 252 | Ikke oplyst | 3,8 | Se skole | |
| Hadbjerg Skole | 360 | 7,3 | 3,8 | Se skole | |
| Hadsten Skole | 533 | 7,8 | 3,6 | Se skole | |
| Haldum-Hinnerup Skolen | 683 | 7,8 | 3,6 | Se skole | |
| Korsholm Skole | 158 | Ikke oplyst | 3,5 | Se skole | |
| Lilleåskolen | 126 | Ikke oplyst | 4,0 | Se skole | |
| Præstemarkskolen | 610 | 7,9 | 3,6 | Se skole | |
| Rønbækskolen | 629 | 7,3 | 3,7 | Se skole | |
| Skovvangskolen | 579 | 7,1 | 3,6 | Se skole | |
| Søndervangskolen | 617 | 7,6 | 3,5 | Se skole |
Orange område: Vejledende skoledistrikt for Østervangskolen.
Skoledistriktsgrænse: GeoFA/GeoDanmark og kommunen.
Kontakt
Datakilder