Aalborg Kommune · Hals
Hører min adresse til Hals Skole?
Resultatet er vejledende – kommunen giver den endelige afklaring.
Hals Skole er en folkeskoleorganisation ved Limfjordens østlige udmunding i Aalborg Kommune, fordelt på afdelinger i Hals og Hou. Afdelingen i Hou har de yngste årgange, mens hele forløbet til 9. klasse ligger i Hals, så børn fra Hou skifter matrikel efter 6. klasse.
Hals Skole er én fælles folkeskoleorganisation i Aalborg Kommune med 2 fysiske afdelinger: Afdeling Hals og Afdeling Hou. Afdelingerne vises samlet under det samme skoledistrikt på denne side.
Afdeling Hals: Skolens største afdeling med 0.–9. klasse. Afdelingen modtager eleverne fra afdeling Hou efter 6. klasse.
Afdeling Hou: Landsbyordning i Hou med 0.–6. klasse. Eleverne fortsætter på afdeling Hals fra 7. klasse.
Nøgletallene på siden er offentliggjort for den samlede skoleorganisation og kan derfor ikke fordeles sikkert på de enkelte afdelinger.
Elever
250
2025/2026
-188 i forhold til kommunegns.
Karaktergennemsnit
7,4
2025/2026
+0,1 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,1
Trivsel (1–5)
3,6
2025/2026 · 610 svar
på niveau i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 3,6
Fravær
10,7%
2024/2025
+2,4 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,4%
Klassetrin
3 distrikter
Opdelt i flere distrikter
Grøn betyder bedre end gennemsnittet for kommunens folkeskoler, rød dårligere. For fravær er et lavere tal bedre.
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk. Skoleåret står ved hvert tal. Tallene er målinger, ikke forklaringer. Sådan læser du nøgletallene
Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Prøve | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Obligatoriske 9.-klasseprøver | 7,4 | 7,3 | 7,1 | 2025/2026 |
| Dansk bundne prøver | 6,3 | 7,0 | 6,9 | 2025/2026 |
| Matematik bundne prøver | 6,5 | 6,5 | 6,2 | 2025/2026 |
Skala 1–5, hvor et højere tal er bedre. Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Indikator | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Social trivsel | 4,0 | 4,0 | 4,0 | 2025/2026 |
| Faglig trivsel | 3,5 | 3,6 | 3,6 | 2025/2026 |
| Ro og orden | 3,8 | 3,7 | 3,7 | 2025/2026 |
| Støtte og inspiration | 3,0 | 3,2 | 3,2 | 2025/2026 |
2016/2017 til 2025/2026
250
2016/2017 til 2025/2026
7,4
2019/2020 til 2024/2025
10,7%
2016/2017 til 2025/2026
3,6
Afdelinger og adresser
Skovsgaardsvej 1, 9370 Hals
0.–9. klasse · 99 82 40 25
Nørregade 9, 9370 Hals
0.–6. klasse · 99 31 78 99
Skoletype
Folkeskole
Distriktsskole — adressen afgør tilhørsforholdet.
Adresser i distrikterne
Beboere i skoledistriktet
3.343 personer bor i skoledistriktet. Heraf er 211 i skolealderen 6-15 år (6,3 %).
Beregnet ud fra Danmarks Statistiks opgørelse pr. 1. januar 2026 for Hals Sogn og Øster Hassing-Gåser Sogn. Skoledistriktet dækker sognene næsten fuldt ud (100 %).
Står du mellem flere skoler? Sæt Hals Skole op mod op til to andre skoler og se elevtal, trivsel, fravær og karakterer side om side.
| Skole | Elever | Karakter | Trivsel | Link | Sammenlign |
|---|---|---|---|---|---|
| Bundgaardsskolen | 634 | 7,5 | 3,5 | Se skole | |
| Farstrup Skole | 178 | 7,1 | 3,6 | Se skole | |
| Ferslev Skole | 337 | 6,7 | 3,6 | Se skole | |
| Filstedvejens Skole | 570 | 6,6 | 3,5 | Se skole | |
| Frejlev Skole | 577 | 7,9 | 3,6 | Se skole | |
| Gandrup Skole | 298 | 6,6 | 3,5 | Se skole | |
| Gistrup Skole | 784 | 8,2 | 3,6 | Se skole | |
| Gl. Hasseris Skole | 855 | 8,5 | 3,6 | Se skole | |
| Gl. Lindholm Skole | 600 | 7,3 | 3,5 | Se skole | |
| Grindsted Skole | 93 | Ikke oplyst | 3,7 | Se skole |
Orange område: Fælles vejledende skoledistrikt for Afdeling Hals og Afdeling Hou. Området samler distrikterne for alle klassetrin; adresseopslaget viser, hvilket klassetrin en adresse hører til.
Skoledistriktsgrænse: GeoFA/GeoDanmark og kommunen.
Kontakt
Datakilder