Aalborg Kommune · Gandrup
Hører min adresse til Gandrup Skole?
Resultatet er vejledende – kommunen giver den endelige afklaring.
Elever
298
2025/2026
-140 i forhold til kommunegns.
Karaktergennemsnit
6,6
2025/2026
-0,7 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,1
Trivsel (1–5)
3,5
2025/2026 · 752 svar
-0,1 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 3,6
Fravær
10,4%
2024/2025
+2,1 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,4%
Klassetrin
2 distrikter
Opdelt i flere distrikter
Grøn betyder bedre end gennemsnittet for kommunens folkeskoler, rød dårligere. For fravær er et lavere tal bedre.
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk. Skoleåret står ved hvert tal. Tallene er målinger, ikke forklaringer. Sådan læser du nøgletallene
Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Prøve | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Obligatoriske 9.-klasseprøver | 6,6 | 7,3 | 7,1 | 2025/2026 |
| Dansk bundne prøver | 6,5 | 7,0 | 6,9 | 2025/2026 |
| Matematik bundne prøver | 5,5 | 6,5 | 6,2 | 2025/2026 |
Skala 1–5, hvor et højere tal er bedre. Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Indikator | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Social trivsel | 3,9 | 4,0 | 4,0 | 2025/2026 |
| Faglig trivsel | 3,4 | 3,6 | 3,6 | 2025/2026 |
| Ro og orden | 3,6 | 3,7 | 3,7 | 2025/2026 |
| Støtte og inspiration | 3,0 | 3,2 | 3,2 | 2025/2026 |
2016/2017 til 2025/2026
298
2016/2017 til 2025/2026
6,6
2019/2020 til 2024/2025
10,4%
2016/2017 til 2025/2026
3,5
Skolens adresse
Bredgade 5, 9362 Gandrup
Skoletype
Folkeskole
Distriktsskole — adressen afgør tilhørsforholdet.
Adresser i distrikterne
Beboere i skoledistriktet
2.468 personer bor i skoledistriktet. Heraf er 311 i skolealderen 6-15 år (12,6 %).
Beregnet ud fra Danmarks Statistiks opgørelse pr. 1. januar 2026 for Øster Hassing-Gåser Sogn, Vester Hassing Sogn og Hals Sogn. Skoledistriktet dækker sognene næsten fuldt ud (99 %).
Står du mellem flere skoler? Sæt Gandrup Skole op mod op til to andre skoler og se elevtal, trivsel, fravær og karakterer side om side.
| Skole | Elever | Karakter | Trivsel | Link | Sammenlign |
|---|---|---|---|---|---|
| Bundgaardsskolen | 634 | 7,5 | 3,5 | Se skole | |
| Farstrup Skole | 178 | 7,1 | 3,6 | Se skole | |
| Ferslev Skole | 337 | 6,7 | 3,6 | Se skole | |
| Filstedvejens Skole | 570 | 6,6 | 3,5 | Se skole | |
| Frejlev Skole | 577 | 7,9 | 3,6 | Se skole | |
| Gistrup Skole | 784 | 8,2 | 3,6 | Se skole | |
| Gl. Hasseris Skole | 855 | 8,5 | 3,6 | Se skole | |
| Gl. Lindholm Skole | 600 | 7,3 | 3,5 | Se skole | |
| Grindsted Skole | 93 | Ikke oplyst | 3,7 | Se skole | |
| Gudumholm Skole | 138 | 5,5 | 3,3 | Se skole |
Orange område: Vejledende skoledistrikt for Gandrup Skole. Området samler distrikterne for alle klassetrin; adresseopslaget viser, hvilket klassetrin en adresse hører til.
Skoledistriktsgrænse: GeoFA/GeoDanmark og kommunen.
Kontakt
Datakilder