Skanderborg Kommune · Låsby
Hører min adresse til Låsby skole?
Resultatet er vejledende – kommunen giver den endelige afklaring.
Elever
367
2025/2026
-71 i forhold til kommunegns.
Karaktergennemsnit
5,3
2025/2026
-2,0 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,1
Trivsel (1–5)
3,5
2025/2026 · 1.017 svar
-0,2 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 3,6
Fravær
7,4%
2024/2025
-0,3 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,4%
Klassetrin
0.–9. klasse
Grøn betyder bedre end gennemsnittet for kommunens folkeskoler, rød dårligere. For fravær er et lavere tal bedre.
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk. Skoleåret står ved hvert tal. Tallene er målinger, ikke forklaringer. Sådan læser du nøgletallene
Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Prøve | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Obligatoriske 9.-klasseprøver | 5,3 | 7,3 | 7,1 | 2025/2026 |
| Dansk bundne prøver | 5,4 | 7,1 | 6,9 | 2025/2026 |
| Matematik bundne prøver | 4,7 | 6,8 | 6,2 | 2025/2026 |
Skala 1–5, hvor et højere tal er bedre. Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Indikator | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Social trivsel | 3,9 | 4,1 | 4,0 | 2025/2026 |
| Faglig trivsel | 3,4 | 3,6 | 3,6 | 2025/2026 |
| Ro og orden | 3,6 | 3,8 | 3,7 | 2025/2026 |
| Støtte og inspiration | 3,1 | 3,2 | 3,2 | 2025/2026 |
2016/2017 til 2025/2026
367
2016/2017 til 2025/2026
5,3
2019/2020 til 2024/2025
7,4%
2016/2017 til 2025/2026
3,5
Skolens adresse
Skolevej 10, 8670 Låsby
Skoletype
Folkeskole
Distriktsskole — adressen afgør tilhørsforholdet.
Adresser i distriktet
1.300
Beboere i skoledistriktet
2.550 personer bor i skoledistriktet. Heraf er 366 i skolealderen 6-15 år (14,4 %).
Beregnet ud fra Danmarks Statistiks opgørelse pr. 1. januar 2026 for Låsby Sogn og Galten Sogn. Skoledistriktet dækker sognene næsten fuldt ud (100 %).
Står du mellem flere skoler? Sæt Låsby skole op mod op til to andre skoler og se elevtal, trivsel, fravær og karakterer side om side.
| Skole | Elever | Karakter | Trivsel | Link | Sammenlign |
|---|---|---|---|---|---|
| Bakkeskolen | 652 | 7,5 | 3,6 | Se skole | |
| Bjedstrup Skole og Børnehus | 127 | Ikke oplyst | 3,6 | Se skole | |
| Gammel Rye Skole | 240 | Ikke oplyst | 3,9 | Se skole | |
| Gyvelhøjskolen | 527 | 5,4 | 3,7 | Se skole | |
| Herskindskolen | 214 | 6,9 | 3,5 | Se skole | |
| Højboskolen | 570 | 7,6 | 3,7 | Se skole | |
| Landsbyordningen Ejer Bavnehøj | 90 | Ikke oplyst | 3,8 | Se skole | |
| Morten Børup Skolen | 815 | 8,1 | 3,7 | Se skole | |
| Mølleskolen | 1.070 | 7,8 | 3,7 | Se skole | |
| Niels Ebbesen Skolen | 713 | 6,8 | 3,5 | Se skole |
Orange område: Vejledende skoledistrikt for Låsby skole.
Skoledistriktsgrænse: GeoFA/GeoDanmark og kommunen.
Kontakt
Datakilder