Roskilde Kommune
Hører min adresse til Østervangsskolen?
Resultatet er vejledende – kommunen giver den endelige afklaring.
Elever
580
2025/2026
+49 i forhold til kommunegns.
Karaktergennemsnit
7,7
2025/2026
+0,4 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,1
Trivsel (1–5)
3,5
2025/2026 · 1.379 svar
-0,1 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 3,6
Fravær
8,9%
2024/2025
+1,1 i forhold til kommunegns.
Landsgennemsnit: 7,4%
Klassetrin
0.–10. klasse
Grøn betyder bedre end gennemsnittet for kommunens folkeskoler, rød dårligere. For fravær er et lavere tal bedre.
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk. Skoleåret står ved hvert tal. Tallene er målinger, ikke forklaringer. Sådan læser du nøgletallene
Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Prøve | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Obligatoriske 9.-klasseprøver | 7,7 | 7,3 | 7,1 | 2025/2026 |
| Dansk bundne prøver | 7,6 | 7,1 | 6,9 | 2025/2026 |
| Matematik bundne prøver | 7,3 | 6,4 | 6,2 | 2025/2026 |
Skala 1–5, hvor et højere tal er bedre. Grøn markerer det højeste af skolens, kommunens og landets gennemsnit.
| Indikator | Skole | Kommune | Land | Skoleår |
|---|---|---|---|---|
| Social trivsel | 3,8 | 3,9 | 4,0 | 2025/2026 |
| Faglig trivsel | 3,6 | 3,6 | 3,6 | 2025/2026 |
| Ro og orden | 3,6 | 3,6 | 3,7 | 2025/2026 |
| Støtte og inspiration | 3,1 | 3,0 | 3,2 | 2025/2026 |
2016/2017 til 2025/2026
580
2016/2017 til 2025/2026
7,7
2019/2020 til 2024/2025
8,9%
2016/2017 til 2025/2026
3,5
Skolens adresse
Astersvej 15, 4000 Roskilde
Skoletype
Folkeskole
Distriktsskole — adressen afgør tilhørsforholdet.
Adresser i distriktet
5.489
Beboere i skoledistriktet
8.603 personer bor i skoledistriktet. Heraf er 831 i skolealderen 6-15 år (9,7 %).
Beregnet ud fra Danmarks Statistiks opgørelse pr. 1. januar 2026 for Roskilde Søndre Sogn og Vindinge Sogn, vægtet efter hvor mange boliger i hvert sogn der ligger i skoledistriktet.
Står du mellem flere skoler? Sæt Østervangsskolen op mod op til to andre skoler og se elevtal, trivsel, fravær og karakterer side om side.
| Skole | Elever | Karakter | Trivsel | Link | Sammenlign |
|---|---|---|---|---|---|
| Absalons Skole | 624 | 7,6 | 3,6 | Se skole | |
| Gadstrup Skole | 395 | 7,1 | 3,5 | Se skole | |
| Hedegårdenes Skole | 419 | 6,4 | 3,6 | Se skole | |
| Himmelev Skole | 746 | 7,6 | 3,6 | Se skole | |
| Klostermarksskolen | 714 | 7,8 | 3,7 | Se skole | |
| Lindebjergskolen | 244 | 6,9 | 3,4 | Se skole | |
| Lynghøjskolen | 507 | 8,2 | 3,7 | Se skole | |
| Margretheskolen | 441 | 6,7 | 3,4 | Se skole | |
| Nordskolen | 951 | 6,6 | 3,5 | Se skole | |
| Sankt Jørgens skole | 556 | 7,5 | 3,7 | Se skole |
Orange område: Vejledende skoledistrikt for Østervangsskolen.
Skoledistriktsgrænse: GeoFA/GeoDanmark og kommunen.
Kontakt
Datakilder